Jūnija izskaņā Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūts sadarbībā ar SIA “Latvijas Mobilais telefons” pulcēja zinātniekus, uzņēmējus, politiķus, vēstniekus un ministriju un pašvaldību pārstāvjus pieredzes apmaiņai un sadarbībai V Starptautiskajā Ekonomikas forumā.
Pasākuma mērķis šogad bija analizēt krīzi, ar kuru Latvija un visa Eiropa saskaras 21. gadsimta globalizācijas laikā, kā iespēju kvalitatīvām izmaiņām cilvēkā, dabā un uzņēmējdarbībā, kā arī apspriest zinātniski pamatotus un praktiskos risinājumus, lai sasniegtu augstāku labklājības līmeni mūsu valstī.
Šobrīd aktuālā globālā krīze ir Krievijas karš Ukrainā, kas izmainījis drošības situāciju visā pasaulē un atstāj tālejošas negatīvas sekas ekonomikā, enerģētikā, lauksaimniecībā un citās nozarēs. Vairāk kā nekad ir nepieciešams iemācīties dzīvot bez Krievijas resursiem, paātrināt pāreju uz tīru enerģiju, veicināt solārās enerģijas izmantošanu un iedzīvotāju ikdienas enerģijas patēriņa ieradumu maiņu. Latvijai, kā valstij ar ES un NATO robežu, šī brīža ģeopolitiskajā situācijā, kad pieaug hibrīdkara draudi pāri valstu robežām un kur Latvija ir viena no pirmajām virtuālajā frontes līnijā, svarīgi ir operatīvi identificēt un neitralizēt iespējamos draudus, izmantojot jaunākās IKT un 5G tīklu. Turklāt mums ir visi nepieciešamie resursi – augsta līmeņa eksperti un jaunākās tehnoloģijas – nākamās paaudzes bezvadu tehnoloģiju armijas vajadzībām attīstībai un ieviešanai. Tomēr vienīgais veids, kā ātrāk un ar Ukrainas uzvaru izbeigt šo karu un panākt suverenitātes atjaunošanu visā tās teritorijā, ir nevilcināties un sniegt Ukrainai militāro finansiālo atbalstu tādā apjomā, kāds tas ir vajadzīgs.
Covid-19 atšķirīgās ietekmes uz kopienām, reģioniem un valstīm dēļ, ir būtiski palielināt noturību un labāk sagatavoties nākotnes satricinājumiem veselības, vides, ekonomikas un sociālajā jomā. Uzskatāmākais Covid-19 pandēmijas radītais stimuls ir digitalizācijas procesu paātrināšanās. Attālinātais darbs ir mainījis līdzsvaru starp pilsētu un lauku teritorijām, kas būtiski ietekmē reģionālo attīstību. Svarīgi ir veicināt mūžzizglītību, attīstīt STEM jomu un STREAM pieeju, lai vēl vairāk jaunu cilvēku izvēlētos kļūt zinātniekiem un attīstītu uzņēmējdarbības prasmes tieši digitālajā inovācijā, jo valsts izaugsmes pamatā ir zinātnes un ekonomikas sasniegumi.
Inovācijām, digitalizācijai, robotizācijai, nepārtrauktai izglītības iegūšanai, pārkvalifikācijai un citām ceturtās industriālās revolūcijas iezīmēm un nepieciešamībām progresa jēgu un virzienu var piešķirt cilvēks– personība. Tikai sakārtots cilvēks var sakārtot pasauli, valsti, uzņēmumu, māju, apkārtējo vidi, bet jāsāk ir katram pašam ar sevi.
